Zaznacz stronę

Święta Bożego Narodzenia to czas magiczny, w którym wszyscy jesteśmy razem przy jednym stole i świętujemy przyjście Chrystusa na świat. Aspekt religijny jest bardzo ważny, natomiast nie można zapomnieć o tym, że powinno być to radosne wydarzenie w gronie najbliższych. Sam okres wyczekiwania na tę jedną chwilę jest bardzo emocjonujący i towarzyszą mu nie tylko znane i lubiane kolędy, ale również piosenki o charakterze świątecznym. Jakie są najbardziej popularne? Mamy kilka propozycji i zachęcamy do zapoznania się z nimi.

Mariah Carey – All I want for Christmas is you

 

Pierwszą naszą propozycją, o której nie możemy zapomnieć to Mariah Carey i jej wieczny hit „All I want for Christmas is you”. Piosenka ma to do siebie, że wchodzi absolutnie w ucho od pierwszego taktu. Wypada powiedzieć, że zaczyna się już od uderzenie dzwoneczkami, co ma sugerować, że nadchodzą święta. Niewiele jest takich piosenek świątecznych, które wiernie oddają klimat tego okresu, natomiast amerykańskiej piosenkarce udało się to w 100%. Carey to przepiękna kobieta, więc zawsze dobrze ją ogląda, a sam teledysk również zachwyca prostotą. Nie ma tutaj wielkich efektów, tylko jest wszystko to, co towarzyszy świętom, czyli św. Mikołaj, spacery po śniegu i otwieranie prezentów.

Jeżeli mówimy o tym, jakie są najpopularniejsze piosenki świąteczne po angielsku, to na pewno do nich włącza się ten utwór. Co ciekawe, szacuje się, że przy każdych świętach Carey zarabia na nim 2,8 mln dolarów, co jest dość przyjemną kwotą. Biorąc pod uwagę, że piosenka nic nie traci na swojej aktualności, a ma swoją historię, ponieważ została wydana w 1994 roku, to ta kwota z pewnością będzie się zwiększać. Piosenki bożonarodzeniowe powinny być proste, a ta akurat taka jest – bez dwóch zdań.

Wham – Last Christmas

 

Kolejnym wielkim hitem, a nawet zdecydowanie większym jest „Last Christmas” zespołu Wham!. Zespół był odskocznią do wielkiej kariery dla młodego wtedy George Michaela. Gdy mówimy o tym, jakie są najpopularniejsze piosenki świąteczne, to ta bez dwóch zdań jest numerem jeden. Piosenka jest bardzo płynna i wiernie oddaje ducha świąt. Z jednej strony jest skoczna, ale nie ma tutaj wielkiej przesady.

Pomimo tego, że jest to piosenka kojarząca się ze świętami i w kontekście piosenki na boże narodzenie nie może jej zabraknąć, to gdy studiujemy tekst, to zauważamy, że jest on dość nostalgiczny. Podmiot liryczny dał drugiej osobie serce, ale ta miłość została bardzo szybko odrzucona. Jednocześnie jest nadzieja, że w przyszłości ktoś je weźmie, ktoś lepszy. W dodatku jest on przyjacielem, który jest zasmucony, że nie może zrobić nic więcej. Podobnie jak w przypadku Mariah Carey, zarobki z tytułu odtwarzania piosenki to ponad 2 mln dolarów.

Pada śnieg

 

Nie mogło zabraknąć też polskiego akcentu. Najpopularniejsze piosenki świąteczne polskie są nam bliższe, a „Pada śnieg” jest czymś fantastycznym. Co prawda jest to piosenka dla dzieci, jednak trzeba powiedzieć, że świąt najbardziej wyczekują nasi milusińscy i rodzice starają się przeważnie dla nich. Tekst piosenki został napisany przez Elżbietę Zechenter-Spławińską.

Angielskie piosenki na boże narodzenie niekoniecznie muszą zrozumiałe, szczególnie dla tych, którzy nie znają języka, więc dbając o naszą kulturę, jak najbardziej warto puszczać swoim dzieciom coś wyjątkowego. Tekst skupia się na tym, że św. Mikołaj pędzi na saniach w zimowej scenerii. Jest to oddane w tak smaczny sposób, że trudno jest nie wyobrazić sobie Mikołaja, który jedzie po różnych leśnych ścieżkach, by dostarczyć nam prezenty. Jeżeli mówimy o tym, jakie są najpopularniejsze piosenki świąteczne grane w naszych domach, to na pewno „Pada śnieg” jest w czołówce.

All I Want For Christmas Is Only Myself

 

Utwory świąteczne to nie tylko klasyki, ale także nowe produkcje, które dopiero zdobywają rynek. Jednym z nich jest młodzieżowa piosenka w wersji – pop-rap, kierowana głównie dla młodzieży – ale przez swoje brzmienie znajduje również odbiorców w innych grupach wiekowych. Piosenka dla wszystkich tych, którzy w święta nie chcą mieć drugiej połówki i dobrze im samym ze sobą. Idealna również dla osób, którzy mają narcystyczne zaburzenie osobowości – w końcu chcieć na święta „tylko siebie” – to bardzo specyficzny rodzaj życzenia 😉